Rok 2020 Samorządu Studenckiego UWM

Dla wszystkich, w tym dla samorządu studenckiego, miniony rok był ciężki i pełen wyzwań.  Wielkie plany, marzenia i pomysły, które rodziły się w naszych głowach zostały wstrzymane i przełożone na bliżej nieznane nikomu terminy. Ale czy był to rok zły? Ciężko stwierdzić to jednoznacznie, jednak z pewnością był on inny.

Tradycyjnie, już w styczniu odbył się plebiscyt Belfer UWM, zwieńczony Galą Belfra UWM 2019. Czternasty raz samorządy wydziałowe starały się jak mogły, żeby to nauczyciel akademicki z ich wydziału zdobył upragniony tytuł. Konkurs Belfra UWM przez lata urósł do rangi bardzo ważnego wydarzenia w kalendarzu roku akademickiego, a sami nauczyciele szczycą się uznaniem wśród studentów. Pierwszy raz w historii tytuł Belfra UWM zdobył nauczyciel akademicki z Wydziału Lekarskiego – dr n. med. Ewa Lepiarczyk, która pokonała belfrów wydziałowych z Wydziału Nauk Ekonomicznych i z Wydziału Medycyny Weterynaryjnej. Był to niewątpliwie ogromny sukces dla członków Rady Wydziałowej Samorządu Studenckiego Wydziału Lekarskiego, którzy nie kryli swojego szczęścia podczas Gali.

W tym czasie w dalszym ciągu trwały rozgrywki międzywydziałowe w siatkówce damskiej i męskiej, koszykówce mieszanej czy piłce ręcznej. Studenci reprezentowali swoje wydziały zbliżając się do finałów i zdobycia upragnionych punktów, które warunkują kolejność uczestnictwa w Paradzie Wydziałów podczas pierwszego dnia Kortowiady. W ramach aktywizacji studentów, trwała także nasza regularna akcja „Kortowo na Sportowo”, podczas której spotykaliśmy się na hali trenować najróżniejsze dyscypliny sportu. Jeżeli mowa o sporcie, nie można zapomnieć o rozgrywkach e-sportowych, czyli Kortogames! To nowo powstały projekt zawodów międzywydziałowych, który cieszył się dużym powodzeniem wśród studentów. Studenci walczyli ze sobą na cyberarenie grając w CS’a oraz LoL’a.

Trwająca sesja zimowa to dla członków samorządu okres intensywnej nauki i odpoczynku przed nowymi zadaniami. Jednakże nie zapominamy o ważnych sprawach, do jakich należy reprezentowanie studentów i dbanie o jakość kształcenia. W trakcie ankietyzacji w systemie USOSweb przypominaliśmy studentom jak ważny jest ich głos i opinia w kontekście nauczania na naszym Uniwersytecie. Początek letniego semestru to czas imprez wydziałowych, tzw. Posesji, które niestety ze względu na zwiększające się zagrożenie były odwoływane.

Przygotowania do Juwenaliów Olsztyńskich szły pełną parą, powstały koszulki wydziałowe, większość artystów została już ogłoszona, a studentów czekało jeszcze kilka miłych niespodzianek. Wszystko zmieniło się o 180 stopni 11 marca, kiedy to oficjalnie ogłoszono trwająca pandemię, trwające wydarzenia, imprezy zostały odwołane, a organizacja imprez takich, jak Kortowiada stała pod ogromnym znakiem zapytania.

Nauczanie przyjęło sposób zdalny, dla wielu nowy, trudny. Zarówno nauczyciele, jak i studenci musieli się zmierzyć z trudem odosobnienia i przystosowania się do nauki w nowej rzeczywistości. Stworzyliśmy dla studentów dwa kwestionariusze ankiet, w których udział wzięło niemalże 4 tysiące studentów, w tym starości poszczególnych roczników. Wnioski nasuwały się same – studenci byli wyrozumiali dla istniejącej sytuacji, a ocena nauczania, w tym starań prowadzących, w trybie zdalnym była pozytywna.

Kortowiada została przełożona, studenci pisali ze smutkiem, że czekali na nią cały rok, że klimat panujący w trakcie święta studentów w Olsztynie jest niezastąpiony i będą tęsknić. W to miejsce powstał nowy projekt, dostosowany do panującej sytuacji – Kortowiada Online. Trzy dni wspomnień, koncertów, spotkań i wydarzeń w świecie Internetu. Na wirtualnej scenie wystąpił między innymi duet Karaś/Rogucki oraz zespół Enej, którego nie może zabraknąć na żadnej Kortowiadzie. Cały projekt został zwieńczony fantastycznym wystąpieniem pana Roberta Makłowicza, który podczas wirtualnego spaceru po Kortowie opowiedział o historii miasteczka akademickiego i samych Juwenaliów Olsztyńskich.

W czerwcu odbyło się niezwykle ważne wydarzenie dla całej społeczności akademickiej – wybory rektora. Wśród osób z czynnym prawem głosów znalazło się 23 przedstawicieli studentów z samorządu studenckiego. Rektorem elektem został dr hab. Jerzy Andrzej Przyborowski, prof. UWM, który dotychczas pełnił funkcję prorektora ds. studenckich i kształcenia, ściśle współpracując z Samorządem Studenckim.

W życie wszedł nowy regulamin Samorządu Studenckiego UWM, bardziej precyzyjny niż poprzedni, stworzono nową funkcję, w zamian za usunięcie tych, które okazały się zbędne. Zgodnie z nim zmianie uległ skład Senatu UWM, od tej pory senatorami są członkowie Prezydium RUSS oraz dwóch wybranych w tajnym głosowaniu studentów.

Z końcem roku akademickiego swoją przygodę z Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego zakończyła Przewodnicząca RUSS Barbara Kloc, która w lipcu obroniła prace magisterską. Pełniącym obowiązki przewodniczącego został Piotr Wałejko.

Zbliżający się nowy rok akademicki również był jedną wielką niewiadomą – pewne było tylko to, że jako Samorząd Studencki nie chcieliśmy pozostawić nowych studentów samych sobie i chcieliśmy, w miarę możliwości, pomóc im zapoznać się z funkcjonowaniem uczelni i samym studiowaniem. Stworzyliśmy serię postów w mediach oraz Informator dla studentów UWM, który jest kompendium wiedzy o naszej uczelni. Przeprowadziliśmy też wiele godzin Szkoleń z Praw i Obowiązków Studenta w trybie online, w których udział wzięło około 4 tysięcy studentów pierwszych lat!

Nowy rok akademicki rozpoczęliśmy intensywnie planując kolejne działania i tworząc nowe projekty. Nie mogliśmy zorganizować dla studentów tradycyjnych otrzęsin, dlatego też zorganizowaliśmy koncert online „Kortoween”, podczas którego, co widzieliśmy na Instagramie, studenci świetnie się bawili! Ponownie stworzyliśmy Studencki Starter, w którym zamieściliśmy wiele ciekawych ofert oraz promocji dla wszystkich studentów naszej uczelni.

W listopadzie życie rozpoczął zupełnie nowy projekt – Akademia Ciekawości. Miejsce, chociaż wirtualne, to skierowane do studentów i całej społeczności akademickiej, które daje możliwość pogłębiania swojej wiedzy, obcowania z kulturą oraz poszerzania horyzontów. Poruszamy w nim najróżniejsze tematy, między innymi te dotyczące pandemii i jej wpływu na zdrowie oraz gospodarkę, fałszu w social mediach, historii Kortowa czy też zdrowia psychicznego.

Pod koniec listopada, już przeprowadzeniu wszystkich wyborów do Rad Wydziałowych Samorządu Studenckiego, przyszła pora na wybory Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego. One także odbyły się online. Nowym przewodniczącym został Piotr Wałejko, a w skład prezydium weszli: Maciej Sikorski, Maria Koper, Kacper Reczkowski, Mateusz Kowalski, Aleksandra Siwiecka oraz Jakub Stefaniak.

W kalendarzu działań RUSS, mimo trudnych okoliczności, nie może zabraknąć tradycyjnych wydarzeń. Akcja charytatywna Kortowski Mikołaj w pełni przeniosła się do sieci, co pozwoliło na dłuższe jej trwanie i zebranie pieniędzy na nowy wózek dla Asi z Wydziału Prawa i Administracji. Również Plebiscyt na Belfra UWM uległ zmianie: w myśl zapisów zawartych w nowym regulaminie, konkurs został podzielony na 3 etapy, które odbywają się za pośrednictwem specjalnej strony internetowej. Całość zostanie zwieńczona Galą Belfra UWM 2020, która odbędzie 27 stycznia.

Nauczanie na naszym Uniwersytecie odbywa się w sposób hybrydowy. Przez większość czasu studenci uczą się zdalnie. Ponownie stworzyliśmy ankietę, w której odpowiedzi udzieliło ponad 2400 studentów! Już teraz możemy powiedzieć, że sposób nauczania zdalnego uległ poprawie, ale z komentarzy studentów wynika, że tęsknią za zajęciami w trybie stacjonarnym.

Byliśmy aktywnymi uczestnikami wiosennej akcji „Student sam w domu” oraz jesiennej „Biała wstążka. Stop przemocy wobec kobiet”. Zorganizowaliśmy akcję promująca badania przesiewowe w kontekście trwającego ogólnoświatowego wydarzenia Movember. Na koniec roku zostaliśmy partnerem projektu “Studencka Kultura! – spotkania z kulturą online”. Oprócz tego w ciągu całego roku akademickiego wzięliśmy udział w wielu szkoleniach, które pozwoliły na poszerzenie naszych kompetencji, zjazdach online komisji branżowych oraz wyborach do organów statutowych Parlamentu Studentów RP. Członek naszego samorządu – Jakub Stefaniak został wybrany na członka Rady Studentów PSRP. Skład Senatu UWM zasiliły nowe osoby, podobnie stało się w przypadku komisji uczelnianych i senackich. Pamiętaliśmy też o jednodniowych świętach, w dniu kobiet rozdaliśmy na naszej uczelni kwiaty wszystkim paniom na Kortowie, na bieżąco składaliśmy życzenia z okazji zbliżających się świąt i przypominaliśmy o obowiązkach obywatelskich związanych z wyborami państwowymi.

W naszych głowach jest wiele pomysłów oraz planów. Dostosowujemy je do aktualnie panującej sytuacji i staramy się działać dla studentów, reprezentując ich podczas rozmów z Władzami Uniwersytetu. Mamy jednak nadzieję, że już wkrótce zobaczymy się wszyscy nie na ekranach naszych monitorów, ale na żywo, w naszym najpiękniejszym kampusie uniwersyteckim.

Nie można dodawać komentarzy