Olsztyn dojechał do Lwowa!

Dokładnie tydzień temu, 4 marca, bezpiecznie powrócił z Ukrainy do Polski nasz konwój RP z pomocą humanitarną. Pomoc ta dojechała bezpośrednio do Lwowa, a następnie – już przez służby ukraińskie – natychmiastowo została rozkolportowana na tereny, które wymagały pilnego wsparcia. Wasze przekazane dary oraz zebrane do tej pory fundusze trafiły zatem często bezpośrednio na front działań wojennych. Konwój został zorganizowany przez NZOZ ARS MED wspólnie z Fundacją Misja Medyczna we współpracy z Fundacją Inicjatyw Społecznych oraz Radą Uczelnianą Samorządu Studenckiego UWM. Ze względów bezpieczeństwa i zgodnie z ustaleniami ze stroną ukraińską, nie mogliśmy od razu przedstawić Wam zdjęć i sprawozdania z wyjazdu. Teraz, gdy wiemy, że wszystkie dary zostały już dostarczone w miejsca docelowe, możemy podzielić się z Wami zdjęciami i sprawozdaniem z wyjazdu.

Dzięki wspólnej pracy, zaangażowaniu wielu osób, naszym partnerom, ale przede wszystkim dzięki dzielnym kierowcom, którzy w trakcie drogi musieli dynamicznie reagować na zmieniające się warunki (w tym np. alarm bombowy) i praktycznie przez ponad 3 doby być w pełnej gotowości, wszystkie zapakowane rzeczy dotarły do miejsca przeznaczenia i pomogły najbardziej potrzebującym. W drogę wyruszyło 7 busów i 1 autobus zapakowane praktycznie po sam dach, w tym 2 busy pełne leków, opatrunków i materiałów medycznych. Pozostałymi pojazdami dostarczyliśmy niezbędne materiały higieniczne (w szczególności dla niemowląt i małych dzieci), kosmetyczne, koce i śpiwory, żywność, wodę oraz sprzęt, który stanowił odpowiedź na zapotrzebowanie zgłoszone przez stronę ukraińską.
Powrót do Polski to przede wszystkim pomoc uchodźcom, którzy za wszelką cenę chcieli wydostać się z Ukrainy. Gdy w trakcie ewakuacji ogłoszono, że wszystkie miejsca w samochodach są już zajęte (a miejsc siedzących było ok. 150), wśród zgromadzonych dała się słyszeć rozpacz przeplatana płaczem. Decyzja kierowców mogła być tylko jedna – wzięli tyle osób, ile się dało – byle dotrzeć do granicy (po polskiej stronie już czekało wiele osób chcących nieść pomoc a transport w Polsce był dla nich zapewniony, a na niektóre osoby czekały rodziny). Finalnie do Polski udało nam się bezpiecznie dowieźć PONAD 250 OSÓB – w 97% były to kobiety i dzieci.

Pomogliśmy również zaopatrzyć w niezbędne rzeczy transport zorganizowany przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie, który dostarczył pomoc do Obwodu Rówieńskiego, a także transport zorganizowany przez firmę Sniper, która dostarczyła swoimi pojazdami wiele artykułów do Lwowa. Poza tym non stop oferujemy swoje wsparcie pojawiającym się w regionie uchodźcom, którym przygotowujemy paczki z najpotrzebniejszymi rzeczami. W tym miejscu chcielibyśmy podziękować Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego FOSa za pomyślną współpracę w tym zakresie.

Nie moglibyśmy zrealizować tak ważnego zadania bez Waszej pomocy oraz zaangażowaniu ponad 300 wolontariuszy, którym bardzo dziękujemy za to wielkie wsparcie! Już teraz wiemy, że nasze zaangażowanie w pomoc musi mieć kolejny etap. Z tego powodu planujemy kolejny wyjazd na Ukrainę. Ponownie – nie tylko do granicy, ale bezpośrednio do miejsc, gdzie nasza pomoc jest niezbędna. Mamy już zebrane zapotrzebowanie od strony ukraińskiej – dlatego zachęcamy do dokonywania wpłat na zbiórkę na stronie zrzutka.pl (środki przeznaczymy na niezbędne leki i materiały medyczne), do udostępnienia informacji dotyczącej zbiórki oraz do przekazywania najbardziej potrzebnych rzeczy – zgodnie z poniższą listą:

1. Środki pieniężne na stronie zrzutka.pl w celu zakupu środków medycznych.
2. Artykuły spożywcze łatwe do spożycia (w tym m.in.: konserwy, dania gotowe do spożycia, batony energetyczne, słodycze).
3. Artykuły spożywcze długoterminowe (w tym m.in.: makarony, kasze i inne półprodukty, dania instant do przygotowania, mleko modyfikowane dla dzieci).
4. Artykuły higieniczne

Wyszczególnione wyżej produkty najlepiej dostarczać do Biblioteki Uniwersyteckiej UWM w Olsztynie. Tylko wspólnymi siłami możemy pomóc ogromnej liczbie osób na terenach dotkniętych działaniami wojennymi oraz ponownie ogłosić, że #OlsztynDojechałDoLwowa! Liczymy na Was!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *