Dzień Drzwi Otwartych UWM 2015

Tegoroczny Dzień Drzwi Otwartych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego już za nami!

W dniu 18 marca (wtorek) licealiści z całej Polski kierowali się na Wydział Humanistyczny, który był centrum całego wydarzenia. O godzinie 9:00 miało miejsce oficjalne otwarcie wydarzenia. Osoby odwiedzające powitał Rektor UWM, prof. dr hab. Ryszard Górecki oraz przewodniczący Rady Uczelnianej Samorządu Studenckiego Paweł Stefanowicz. W części artystycznej otwarcia zaprezentował się m.in. Zespół Pieśni i Tańca KORTOWO, Chór im. prof. Wiktora Wawrzyczka, Akademicka Orkiestra Dęta oraz Zespół Sygnalistów Myśliwskich ARTEMIS.

W tym dniu budynek Centrum Humanistycznego zmienił się nie do poznania. Przedstawiciele wszystkich wydziałów, organizacji uczelnianych oraz kół naukowych prezentowali na wydzielonych stanowiskach najlepsze i najciekawsze strony swojej działalności. Dla wielu z nich przygotowania do tego szczególnego dnia zaczęły się już wiele tygodni temu.

Efekt ich starań był naprawdę oszałamiający. Odwiedzający byli zewsząd otoczeni feerią barw i wzorów oraz, wybijającą się ponad gwar rozmów, różnorodną muzyką. Główna część Centrum Humanistycznego przeznaczona była dla wszystkich Wydziałów UWM. Na uwagę zasługują stanowiska Wydziału Bioinżynierii Zwierząt orazWydziału Biologii i Biotechnologii, na których można było dotknąć, a nawet potrzymać żywe zwierzątka. Już nie tak puchate, i nie zawsze w całości.., ale dalej zwierzątka, prezentował Wydział Medycyny Weterynaryjnej. Z kolei wgląd w ludzkie serce umożliwił nam Wydział Nauk Medycznych. Głodni odwiedzający gromadzili się wokół stoiska Wydziału Nauk o Żywności, którego studenci popisywali się zdolnościami kulinarnymi zdobytymi na zajęciach. Wydział Kształtowania Środowiska i Rolnictwa przyciągał wielbicieli zieleni mnóstwem roślin, niektórych nawet z opcją ‘na wynos’. Przy stoisku Wydziału Sztuki można było przelać swoje uczucia i myśli farbami na papier. Z opcji tej skorzystał nawet Rektor UWM wraz z przewodniczącym Samorządu Studenckiego. Z kolei w Foyer przed Aulą Teatralną przyszli studenci mogli spotkać się z delegatami różnych Kół Naukowych.

W budynku Wydziału Humanistycznego swoje stanowiska miały również różne organizacje uczelniane, m.in. Akademickie Centrum Kultury, UWM FM czy Biuro ds. Studenckich. Zdecydowanie największą popularnością może się pochwalić Samorząd Studencki. Stanowisko udekorowane było koszulkami z logo Kortowiady oraz innymi gadżetami. Odwiedzający, tłumnie zgromadzeni wokół przedstawicieli RUSSu, ochoczo uczestniczyli w licznych konkursach z nagrodami. Podczas trwania całego wydarzenia przy stoisku wyświetlane były materiały filmowe oraz liczne zdjęcia z Kortowiady – Najlepszych Juwenaliów w Polsce, których głównym organizatorem jest Rada Uczelniana Samorządu Studenckiego.

Tegoroczny Dzień Drzwi Otwartych UWM w Olsztynie można uznać za bardzo udany. Przez Centrum Humanistyczne przewinęły się setki uczniów szkół średnich. Ogrom pracy, który nasi studenci włożyli w organizację tego wydarzenia, z pewnością zachęci wielu z nich do zasilenia szeregów studentów UWM w kolejnych latach.
Tekst i zdjęcia: Klaudia Stopka