Red Bull Paper Wings – Relacja

PODNIEBNE ZMAGANIA AKADEMICKICH PILOTÓW NA FINISZU!

RED BULL PAPER WINGS 2015

Polskie eliminacje do światowych finałów Red Bull Paper Wings dobiegają końca! Różnorodne projekty maszyn, zacięta rywalizacja, niesamowite akrobacje i tłumy widzów – tak krótko można scharakteryzować tegoroczne zmagania. Przez ostatni miesiąc przystanki eliminacyjne odbywały się na terenie 13 ośrodków akademickich w Polsce m.in.: na Politechnice Warszawskiej, Uniwersytecie Jagiellońskim czy Uniwersytecie Warmińsko Mazurskim w Olsztynie. Łącznie udział wzięło blisko tysiąc pilotów. Najlepszymi z nich okazali się Maciej Mazur z Bolesławca (kategoria lot na dystans) oraz Karol Gut z Tuchowa (kategoria lot na czas). Najlepsi piloci w kategorii akrobatycznej zmagają się teraz w wirtualnej potyczce o uznanie internautów i jury.

Red Bull Paper Wings to międzynarodowe zawody w konstruowaniu i rzucaniu papierowymi samolotami. Akademiccy konstruktorzy rywalizowali w trzech różnych dyscyplinach – lot na dystans, lot na czas oraz akrobatyka lotu, mając do dyspozycji jedną kartkę papieru A4.
13 przystanków eliminacyjnych w Polsce wyłoniło już dwójkę najlepszych pilotów: w kategorii lot na czas – Karola Guta i lot na dystans – Macieja Mazura.  Maciej, który brał udział w locie na dystans osiągnął spektakularny wynik 41 metrów! Natomiast Karol, który w Krakowie zawiesił swoja jaskółkę w powietrzu aż na 14,22 sekundy jest do tej pory bezkonkurencyjny z pośród wszystkich uczestników biorących udział w przystankach eliminacyjnych na całym świecie.  Chyba nikt nie ma wątpliwość, że ta dwójka w pełni zasłużyła na zmierzenie się z drużynami z ponad 70 państw i reprezentowanie naszego kraju podczas ogólnoświatowego finału. Odbędzie się on już 8 maja w salzburskim Hangarze – 7, domu wspaniałej grupy akrobacyjnej – „Flying Bulls” i zarazem muzeum lotnictwa.
W kategorii akrobatyka lotu walka jeszcze trwa do 8 kwietnia! Wszystkie finałowe przeloty 13-stki finalistów można obejrzeć na stronie www.redbullpaperwings.com w zakładce GŁOSOWANIE oraz oddać głos na swojego faworyta. To z pewnością pomoże w decyzji jury w składzie: Szymon Godziek – jeden z najlepszych europejskich zawodników freestylowych MTB oraz kapitan Jarosław Zimmer – pilot Lot’u, który to sprowadził pierwszego dreamlinera do Polski, a jego staż powietrzny wynosi aż 20 000 godzin. Oni wybiorą najlepszego pilota, który dołączy do reprezentacji naszego kraju na światowych finałach Red Bull Paper Wings w Austrii.
Poprzednia edycja w 2012 roku była dla Polaków udana. Tomasz Chodyra zajął wtedy pierwsze miejsce w akrobatyce lotu, otrzymując tym samym dziką kartę i możliwość obrony tytułu mistrza tej kategorii w 2015 roku. Polska reprezentacja drużynowo zajęła natomiast 3 miejsce. Czy tym razem uda nam się zdobyć  miejsce na podium? Przekonamy się już 8 maja!26