logo

Studencki obóz adaptacyjny - Adapciak 2019

Czas opuścić szkolne ławki, aby wraz z nami nabrać wiatru w żagle i pojechać na Adapciaka 2019!

Przygodę zaczniecie w Kortowie, najpiękniejszym kampusie w Polsce. Poznacie uczelnię, najciekawsze miejsca miasteczka akademickiego oraz urocze zakątki Olsztyna. Później ruszymy na Mazury! Na pokładach jachtów będzie na Was czekać mnóstwo atrakcji oraz nowe znajomości, które pozwolą Wam wejść z przytupem w studenckie życie! Przeżyjecie niesamowitą przygodę i jednocześnie będziecie się wspaniale bawić. Towarzyszyć Wam będą doświadczeni studenci, którzy z przyjemnością opowiedzą Wam o urokach życia studenckiego oraz odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania. Pokażemy Wam, czym jest wyjazd, który pozostaje w pamięci na zawsze.

Zapisy zostały zakończone. Do zobaczenia 16 września! 🙂

Cena obejmuje

 • zakwaterowanie w Kortowie
 • przejazd z Kortowa do Sztynortu
 • zakwaterowanie na jachtach
 • realizacja trasy rejsu i opiekę instruktorów
 • gadżety pamiątkowe z Adapciaka
 • ubezpieczenie NNW
 • opłaty portowe i paliwowe
 • pełne wyżywienie w Kortowie
 • prowiant na jachtach (śniadania + ogniska)
 • szkolenia żeglarskie

Miejsce: Kortowo – Olsztyn, Kraina Wielkich Jezior Mazurskich – Sztynort
Termin: 16-22 września 2019
Cena: 499 zł

Dzień 1 – 3

 • Zakwaterowanie w akademiku
 • Integracje i animacje
 • Imprezy
 • Zapoznanie się z kampusem
 • Gra terenowa w Olsztynie
 • Zwiedzanie miasta
 • Szkolenia

Dzień 3-7

 • Wyjazd do Sztynortu
 • Zakwaterowanie na jachtach przez 3 dni
 • Rejsy po Krainie Wielkich Jezior Mazurskich
 • Cumowania w różnych zakątkach Mazurskich Jezior
 • Wspólne integracje, ogniska

Dzień 7

 • Powrót autokarem do Olsztyna

Wizytówką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego jest Kortowo – miasteczko akademickie zgodnie uznawane za najpiękniejszy kampus akademicki w Polsce i jeden z najpiękniejszych w Europie.

Kampus zajmuje 230 ha i leży wśród zieleni, nad dwoma jeziorami. Większe – 95-hektarowe Jezioro Kortowskie ma piękną piaszczystą plażę i oferuje znakomite warunki do wypoczynku i uprawiania sportów wodnych. Z wypożyczalni sprzętu wodnego, w której są kajaki, rowery wodne, a także żaglówki korzystają nie tylko studenci i pracownicy uniwersytetu, ale i mieszkańcy Olsztyna. Z niemal wszystkich kortowskich akademików jest nie dalej niż 200 m do Jeziora Kortowskiego.

Najstarsza część miasteczka akademickiego pamięta koniec XIX wieku. Charakterystyczne budynki z czerwonej cegły, objęte opieką konserwatora zabytków, zostały pieczołowicie odnowione (np. Katedra Ogrodnictwa). Dziś w starych murach mieszczą się nowoczesne laboratoria i sale wykładowe. Budynki starej części Kortowa leżą w parku, założonym na przełomie XIX i XX w. Rośnie tu ponad 100 gatunków drzew, m.in. egzotyczna metasekwoja chińska. Kilkanaście drzew jest uznanych za pomniki przyrody.

Zabytkową część Kortowa łączy z jego częścią nowoczesną Aleja Ofiar Katynia ze szpalerem 12 dębów i pamiątkowym głazem w centralnej części, na tzw. Górce Kortowskiej (Google street)– najwyższym punkcie Kortowa. Stąd rozciąga się najpiękniejszy widok na kampus i stąd można podziwiać zieleń kortowskiego parku oraz dwa malownicze jeziora.

Nowe Kortowo to charakterystyczna bryła Biblioteki Uniwersyteckiej, najnowocześniej i największej tego typu placówki w regionie, budynek Centrum Nauk Humanistycznych z aulą teatralną oraz gmach Centrum Konferencyjnego – miejsca nie tylko spotkań naukowców i biznesmenów, ale także koncertów i wystaw. Po drugiej stronie ulicy Warszawskiej, wylotowej arterii Olsztyna, wzdłuż której rozciąga się kortowski kampus, usytuowane jest ultranowoczesne Centrum Akwakultury i Inżynierii Ekologicznej z unikatową w kraju hodowlą roślin energetycznych na dachu – należące do Wydziału Nauk o Środowisku UWM oraz uniwersytecka pływalnia.

W kortowskim kampusie studenci mają wszystko, co potrzebne do nauki, rozwijania pasji oraz wypoczynku. Parlament Studentów Rzeczpospolitej Polskiej przyznał UWM już dwa razy (w 2004 i 2008 r.) tytuł Uczelni przyjaznej studentom. W 2011 r. Kortowo otrzymało nagrodę miesięcznika „National Geographic Traveler” w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”.

W czasie Adapciaka 2019 będziemy żeglować na jachtach Fortuny 27 o długości 8,5m. Jednostka ta uznawana jest od lat za najdoskonalszy jacht na Mazurach. Łączy w sobie cechy, których nie spotkacie na żadnym innym jachcie, tj. bezpieczeństwo, szybkość oraz niesamowitą wygodę! Fortuny 27, mimo swoich rozmiarów, prowadzi się łatwo i przyjemnie. Zapewniają one jednak nieporównywalnie większy komfort w stosunku do jachtów poniżej 8m długości.

Kraina Tysiąca Jezior, obejmująca środkową część Pojezierza Mazurskiego, liczy w rzeczywistości niemal 2600 jezior. Jeziora te połączone są kanałami mazurskimi. Środkową część szlaku łączy cały zespół sztucznych kanałów m.in. Kanał Jegliński, Tałcki, Grunwaldzki, Mioduński, Szymoński, Kula, Giżycki, Niegociński, Piękna Góra, Sztynorcki, Węgorzewski, Brożajcki oraz Mazurski. Największą atrakcją turystyczną Krainy Wielkich Jezior są oczywiście jeziora, w tym największe w Polsce Śniardwy (113,8 km²) oraz Mamry (105 km²), a także Niegocin, Orzysz, Łagodne, Tałty.

Szlak Wielkich Jezior Mazurskich jest najpopularniejszym i najpiękniejszym szlakiem żeglugowym północno-wschodniej części Polski. Tak rozległego ciągu jezior, umożliwiającego uprawianie wszystkich rodzajów turystyki wodnej, a równocześnie tak urozmaiconego, nie ma w żadnym z państw Europy. Jest to obszar wyjątkowy zarówno w skali całego kraju, jak i naszego kontynentu – niezwykle bogaty pod względem przyrodniczym, pełen historycznych zabytków oraz uwielbiany przez miłośników sportów wodnych, wędkarstwa i letników. Wielkie Jeziora Mazurskie słyną z niezliczonych siedlisk rzadkich ptaków m.in. takich jak kormoran, perkoz dwuczuby, łyska, czapla, łabędź niemy, bocian czarny, kania czarna, orzeł przedni i bielik. Wędrowcy spotykają na swojej drodze wydrę, bobra, żółwia błotnego, łosia oraz wiele gatunków nietoperzy i kolorowych ważek. Szczególną atrakcją na przełomie września i października są rykowiska jeleni. Ważną rolę w gospodarce regionu odgrywa rybołówstwo, przede wszystkim jednak turystyka i sporty wodne. Głównymi ośrodkami są: Giżycko, Mikołajki, Pisz oraz Węgorzewo. Znajduje się tu szereg rezerwatów przyrody jak np. największy i najstarszy w regionie: Mazurski Park Krajobrazowy.

Główny szlak Wielkich Jezior Mazurskich zaczyna się na jeziorze Brzozolasek w pobliżu miasta Pisz, natomiast kończy się na kanale w Węgorzewie. Długość szlaku w lini prostej wynosi 111 km. Ze względu na dużą ilość jezior, na których panuje olbrzymi ruch jest to szlak trudny, raczej dla zaawansowanych, natomiast właściwie nieuciążliwy. Na brzegach jest duża ilość dobrych miejsc biwakowych. Na przebycie szlaku trzeba przeznaczyć 7-10 dni.

Na całym Pojezierzu Mazurskim szlak Wielkich Jezior jest zupełnie osobliwym światem, który znają nie tylko mieszkający tu na stałe ludzie, lecz również wodniacy z całej Polski. Dla nich ta kraina to przede wszystkim woda, to różnorodność jezior, z których każde ma swą złą i dobrą sławę, to biwaki, na które wraca się każdego roku, i ciągle na nowo odkrywa zatoki.

W Polsce nie brakuje jezior. Wiele jest cichszych, może nieliczne są piękniejsze niż mazurskie, ale tym, co wyróżnia Wielkie Jeziora spośród innych, nie jest nawet ich obszar, lecz przede wszystkim połączenia, tworzące cały system dróg wodnych.

 1. Organizator zapewnia pełne wyżywienie w Kortowie. Podczas rejsu zapewnione będą śniadania, suchy prowiant na jachcie oraz kolacja w formie ogniska, itp. Istnieje możliwość zakupienia obiadu w restauracjach portowych podczas cumowania jachtów (we własnym zakresie).
 2. Wydatki własne uczestników obozu.