Czym jest Erasmus+?

Erasmus+ to program Unii Europejskiej wspierający wymianę edukacyjną. W ramach programu możesz uczyć się za granicą, wziąć udział w zagranicznej mobilności zawodowej lub realizować międzynarodowe projekty edukacyjne. Jego celem jest wspieranie uczniów, studentów, nauczycieli, wykładowców i wolontariuszy w prowadzeniu międzynarodowych projektów służących podnoszeniu kompetencji. Do udziału w programie są zatem uprawnione także instytucje i organizacje publiczne i prywatne wspierające edukację formalną oraz uczenie się pozaformalne i nieformalne osób w każdym wieku.

Europejski budżet programu na lata 2021–2027 wynosi 26,2 miliarda euro. Wraz z nową perspektywą finansową poszerzono założenia Erasmusa+, który w rezultacie stał się bardziej innowacyjny i inkluzywny, a także bardziej cyfrowy. Będzie miał też kluczowe znaczenie dla planowanego do 2025 r. utworzenia Europejskiego Obszaru Edukacji, dzięki któremu Unia Europejska zamierza m.in. zapewnić wszystkim młodym ludziom dostęp do edukacji i szkoleń jak najwyższej jakości, umożliwić osobom uczącym się łatwe przemieszczanie się między systemami edukacji w różnych krajach, a także dać im możliwość znalezienia pracy w całej Europie.

Więcej informacji o programie Erasmus+ możesz znaleźć na stronie Narodowej Agencji Erasmus+, ESN Polska lub Biura ds. Współpracy Międzynarodowej UWM, które jest odpowiedzialne za realizację programu na naszym Uniwersytecie.

Obejrzyj zapis z webinarium „Erasmus+ szansą na Twój rozwój”!

Dowiesz się z niego wiele ciekawych informacji o programie Erasmus+ nie tylko ze strony formalnej, ale przede wszystkim z perspektywy studentów, którzy opowiedzą o swoich przeżyciach podczas realizacji studiów oraz praktyk za granicą. Naprawdę warto! 🇪🇺🧑‍💼

Studiowanie

Studiowanie na uczelni zagranicznej to coś więcej niż tylko książki i wykłady. Jest to czas odkrywania siebie, uczenia się odpowiedzialności i otwartości w każdym możliwym zakresie. To również wyjątkowa okazja do poznania osób z całej Europy, ale i ze świata. W trakcie trwania programu rozwijane są kompetencje językowe i interpersonalne. Czas studiowania w państwie partnerskim to możliwość intensywnego odkrywania kultury i historii zarówno regionu, jak i całego kraju. Erasmus+ to okres niesamowitego rozwoju, mający wpływ na całe życie.

Praktyki wakacyjne i absolwenckie

Praktyki w ramach Erasmus+ to okazja do podjęcia stażu w państwie partnerskim w dowolnej firmie. Obywatele Unii mają możliwość rozwinięcia kompetencji międzykulturowych oraz językowych. Dzięki wyjazdowi możesz podnieść kwalifikacje zawodowe, a tym samym wyróżnić się na tle kandydatów na rynku pracy. Praktyki można odbyć podczas studiów w dowolnym cyklu i tuż po ich zakończeniu. To tylko kilka tygodni, które sprawią, że całe Twoje życie odmieni się o 180 stopni. 

W jaki sposób znaleźć organizację, która weźmie nas pod swoje skrzydła i o czym warto pamiętać na starcie? Koniecznie obejrzyj nasz webinar!

ESN Olsztyn

Czy koniecznie trzeba wziąć udział w programie Erasmus+, by poznawać inne kultury lub rozwijać swoje kompetencje w podobnym zakresie? Oczywiście, że nie – przynajmniej bezpośrednio! Możesz zainteresować się działalnością organizacji ESN, czyli Erasmus Student Network Polska, która jest częścią jednego z największych studenckich stowarzyszeń w Europie, odpowiedzialnego za wspieranie i rozwój wymian studenckich. Organizują wiele ciekawych inicjatyw integrujących przyjezdnych i miejscowych studentów, a także promują możliwości wzięcia udziału w Erasmus+. Chcesz pomóc studentowi z zagranicy zaadoptować się na naszej uczelni, a tym samym poznać wielu ciekawych ludzi, przy okazji rozwijając swoje kompetencje językowe? Nic prostszego – obserwuj działalność ESN Olsztyn!

Więcej informacji znajdziesz na ich stronie internetowej oraz profilach społecznościowych na portalu Facebook oraz Instagram.

Dlaczego warto skorzystać z Erasmus+?

“Moje doświadczenie z programem Erasmus+ było niepowtarzalne. Dosłownie. Cyberatak na uczelni przyjmującej w grudniu, a dwa dni po moim przylocie doszło do zamknięcia granic i gospodarek. To ile doświadczyłem życzliwości z drugiej strony, zrozumienia dla tych niezwykłych sytuacji oraz wsparcia jest nie do opisania. Jednak nie wyobrażam sobie spędzenie tego czasu lepiej. Absolutnie nie żałuję, że zostałem, mimo początku pandemii. Poznałem nowych ludzi, podszlifowałem swój angielski i niemiecki w jego naturalnym środowisku! Nie poznałem co to samotność czy nuda.

Obecnie każdemu polecam wyjazd, przynajmniej na jeden semestr, aby doświadczyć i poznać inny świat, wrócić ubogaconym, poczuć się Europejczykiem i uświadomić sobie co my jako Polacy możemy wnieść do Unii Europejskiej.”

  • Mateusz Nawrocki, Justus Liebig University Giessen, Niemcy

 

“Znajduję się aktualnie na praktykach z programu Erasmus+ w Słowenii. To jest mój trzeci wyjazd w ramach Erasmus+. Wcześniej byłam na wymianie studenckiej w Irlandii i Hiszpanii. 

Wracając do Słowenii, mieszkam niedaleko Lublany, a na praktyki dojeżdżam rowerem. A jeśli o nie chodzi, to jak na razie są to najlepsze praktyki jakie miałam do tej pory.  Realizuje je z kierunku Turystyki i rekreacji. Jestem w biurze podróżniczym, gdzie piszę o różnych podróżach, jak również mam swój projekt. Podczas wykonywania go jeżdżę na rowerze po stolicy, nagrywam trasę według GPS, robię zdjęcia zabytkom, by potem to wszystko spisać i opracować. Uważam te praktyki za bardzo świetne i wiele wnoszą do mojego życia. Podoba mi się tutaj do tego stopnia, że zdecydowałam się aplikować w Słowenii na studia magisterskie. Mam nadzieję, że zostanę tutaj dłużej.”

  • Lilianna Marszołek,  praktyki w Lublanie, Słowenia

 

“Erasmus to niezapomniana przygoda, podczas której będąc w jednym miejscu możesz zwiedzić cały świat. Poznajesz ludzi z różnych państw, doświadczasz ich kultury i smakujesz ich potraw. Dodatkowo, nagle znajdujesz się w nowym miejscu, gdzie każdego dnia odkrywasz coś innego. 

Poznałem masę niesamowitych osób, z którymi utrzymuję kontakt do teraz. To ludzie tworzą Erasmus+, nie miejsce! Uważam, że na Erasmusie odnajdzie się każdy!”

  • Rafał Katarzyński, Christian-Albrechts-Universität w Kilonii, Niemcy

 

“Sam fakt podjęcia tego wyzwania. Zdecydowania się na wyjazd. Znalezienia w sobie odwagi by podjąć studia na uczelni zagranicznej zmienia człowieka. To ogromna szansa, z której warto skorzystać, dodająca doświadczenie życiowe w ogromnych ilościach. Dodatkowo język hiszpański, którym otaczam się na miejscu polepsza się z każdym dniem. Erasmus+ jestem wstanie polecić każdemu!”

  • Dominik Rimaszauskas, Universidad de Huelva, Hiszpania

 

“Studia na zagranicznej uczelni są marzeniem wielu osób. Moim też były, dlatego zdecydowałam się wziąć udział w programie Erasmus+. To czas, w którym nie zawsze jest lekko i przyjemnie, są też chwile trudne i momenty zwątpienia w siebie i swoje umiejętności, ale przede wszystkim to wyjątkowy czas intensywnego poznawanie siebie i innych. Pobyt na University of Limerick obdarzył mnie niesamowitymi przyjaciółmi z całej Europy, wspomnieniami na całe życie oraz kompetencjami, których nie zdobyłam nigdzie indziej w tak szybkim czasie. Chciałabym, żeby każdy ze studentów spróbował podjąć wyzwanie jakim jest Erasmus+. Na początku wystarczy trochę odwagi, a więcej przyjdzie później.”

  • Iwona Pająk, University of Limerick, Irlandia

 

“Erasmus+ można powiedzieć, że był dla mnie intensywnym, na najwyższym poziomie kursem języka francuskiego. Pobyt wspominam dobrze, ale niestety przez pandemie wróciłam wcześniej do Polski. Dodatkowo to był trudny czas głównie przez barierę językową i kulturową, z którą zetknęłam się w Rennes. Jednak jeśli miałabym drugi raz się decydować na wyjazd, to nie wahałabym się.”

  • Joanna Obajtek, Rennes 2 University, Francja

Jak wziąć udział w programie Erasmus+?

Jednostką zajmującą się programem Erasmus+ na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie jest Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej. Na ich stronie internetowej znajdują się wszystkie niezbędne informacje dotyczącego procesu rekrutacyjnego. Ponadto podane są tam kontakty do wydziałowych koordynatorów programu Erasmus+, którzy pomagają przejść przez proces rekrutacyjny.

Proces rekrutacji | Biuro ds. Współpracy Międzynarodowej (uwm.edu.pl)